Justyna Zieleniewska psychoterapeutka

Psychoterapia – co to takiego?

 Kiedy rozmawiam z różnymi osobami bardzo często zdarza mi się słyszeć twierdzenia, iż „po co komu tak naprawdę potrzebna jest psychoterapia, skoro można porozmawiać ze swoimi bliskimi lub przyjaciółmi, którzy na pewno nam pomogą i coś doradzą w trudnych sprawach”.

Warto jednak uzmysłowić sobie, że fachowa terapia i zwykła rozmowa z przyjacielem to dwie zupełnie różne sprawy, których nie można zestawiać ze sobą na jednym poziomie.

Wsparcie ze strony przyjaciela to bowiem – w najlepszym przypadku! – wysłuchanie naszych problemów, udzielenie wsparcia, które pozwala na chwilowe tylko zmniejszenie naszego emocjonalnego dyskomfortu. Nie jest to niczyją winą – mało kto bowiem potrafi należycie działać w tego typu sytuacjach.

Tymczasem pomoc profesjonalnego psychoterapeuty w nurcie psychodynamicznym to nie tylko wysłuchanie czy udzielenie wsparcia – to także, a może przede wszystkim wypracowanie trwałej zmiany, która możliwa jest tylko wtedy, kiedy uda się zrozumieć mechanizmy, jakie nami kierują – tylko wtedy bowiem możliwe jest trwałe usunięcie problemu aby żyć bardziej szczęśliwie.

Praca terapeutyczna możliwa jest tylko w relacji z psychoterapeutą, co jest uwarunkowane tym, iż ten, dzięki swojej profesjonalnej wiedzy, jak również specjalistycznym umiejętnościom, będzie potrafił nam pomóc. Pomoc ta przejawia się w towarzyszeniu w czasie, kiedy mamy problemy, objaśnianiu ich natury, dopytywaniu, wreszcie prowadzeniu i przepracowaniu trudność bez radzenia czy też oceniania.

W dobrej psychoterapii mniej ważne jest czy psychoterapeuta jest serdeczny czy miły, najważniejsze jest aby proces terapeutyczny prowadził do zmiany, do przepracowania problemów z którymi się osoba zgłasza.

Skuteczna psychoterapia jest czymś więcej niż  wygadaniem się do sympatycznej i uśmiechniętej osoby, która jest tak jakby „płatnym przyjacielem” to leczenie, które ma prowadzić do zmiany w życiu, w zależności od celu psychoterapii np. na lepsze relacje innymi ludźmi czy samym sobą.

 

W jakich sytuacjach ludzie najczęściej decydują się na pomoc psychoterapeuty?

 Ludzie decydują się podjąć psychoterapię najczęściej wtedy, kiedy odczuwają dyskomfort, kiedy czują, iż „z czymś nie dają sobie rady”, kiedy zdarza im się popełniać wciąż na nowo te same błędy, gdy coś ich męczy i „uwiera”, kiedy brakuje im życiowej radości, satysfakcji z samych siebie, swoich relacji z innymi ludźmi, męczy poczucie osamotnienie czy niezrozumienia,wreszcie w sytuacji braku zadowolenia z własnego życia.

Jeżeli zatem poczujemy w sobie potrzebę dokonania jakiejś zmiany, powinniśmy zdecydować się na pójście na psychoterapię.

 

O zaletach psychoterapii jeszcze słów kilka

 Każdy z nas ma tylko jedno życie – powinniśmy zatem jak najlepiej o nie dbać, zarówno fizycznie, jak też psychicznie. Gdy zdarza nam się przeżywać trudności, które nas męczą, zróbmy wszystko, aby sobie pomóc – chociażby poprzez psychoterapię.

Tym bardziej, że wszelkie badania naukowe potwierdzają, iż psychoterapia wyraźnie wpływa na zwiększenie jakości życia

Psychoterapia zapewnia człowiekowi możliwości nieporównywalnie większego zrozumienia siebie – jest drogą do samopoznania. Pozwala nam zrozumieć funkcjonowanie nas samych pośród naszych bliskich, dzięki czemu wpływa na poprawę naszych relacji z ludźmi, umożliwia skuteczniejsze rozwiązywanie konfliktów – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, związanych z innymi ludźmi. W rezultacie sprawia, że nasze życie jest spokojniejsze, bowiem żyjemy w poczuciu większej harmonii.

 

Warunki

Stopień wykorzystania tych wszystkich wynikających z psychoterapii możliwości zależy tak naprawdę od nas samych – i naszego zaangażowania w proces terapii, jak również naszej cierpliwości. Oczywistym jest bowiem, że przeprowadzenie każdej zmiany – zwłaszcza tak ważnej – wymaga czasu.

 

Psychoterapia = korzyść

Na całym świecie – także i w Polsce! – coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z psychoterapii w rozmaitych momentach swojego życia. Ludzie powoli zaczynają bowiem doceniać, jak bardzo pozytywny może być wpływ fachowego wsparcia psychologicznego na ich życie.

 

Zapraszam zatem do mojego gabinetu psychoterapeutycznego, w którym wspólnie będziemy mogli pracować nad zwiększeniem komfortu Twojego życia!

 

Justyna Zieleniewska